Palekastro

Co dělá Palekastro ideálním místem pro život a přeneseně i dovolenou? Mix několika faktorů. Počasí je naprosto fantastické. Neustále teplo a slunečno, ale ne nesnesitelně horko jako bývá třeba v Egyptě. Podnebí není vlhké a nehrozí žádné hurikány, tajfuny nebo jiné přírodní katastrofy. Absolutně bezpečná oblast, kde lidé nezamykají své domy a auta a turisté se nemusí obávat ani minimálních krádeží. Samozřejmě součást EU, takže všechny "vymoženosti" moderního světa a žádné cestovní restrikce. Místní lidé jsou jako z jiného světa. Takovou pohostinnost a upřímnou snahu pomoci jsem nikde nezažil, nějaká vypočítavost nebo snaha se obohatit na úkor hostů je jim naprosto cizí. Jsou pyšní na krásu svého kraje, své pláže, moře a na kvalitu místního olivového oleje, který má enormně nízkou kyselost (pod 0,5%). Proto nikdy neprodají své olivové sady u moře, aby na jejich místě vyrostly velké hotely.

Palekastro samotné je vzdálené od moře asi 2 km a tak se svými obchody, tavernami, případně bankou nebo lékárnou slouží spíše jako zázemí pro návštěvníky než jako ubytovací místo. Na náměstí se v sezóně občas konají festivaly nebo velké svatby, kdy se svatebčanem stává každý příchozí. Na závěr sezóny u příležitosti Dne turismu, 27. září, se koná velká slavnost s kulturními vystoupeními, hudbou, tancem, jídlem, vínem a na místě vypálenou rakijí. Vše zdarma pro místní i hosty. Zažili jste někde slavnosti vinobraní či dožínky, kde se na slavnosti neplatí vstupné a jídlo s pitím, včetně alkoholického, je pro návštěvníky zdarma? Já pouze v Palekastru. Osobně jsem byl přítomen na zasedání rady oblastní hotelové asociace, jejímž předsedou je jeden z mých přátel a majitel Flamingo Apartments Kostas Koxarakis, takže vím, jak je těžké zajistit finanční zabezpečení celé slavnosti. Ale nepořádat slavnost nebo vybírat od hostů nějaké vstupné je nepředstavitelné.

Několik významných minojských sídel bylo vybudováno na východní Krétě v blízkosti dnešního Palekastra, konkrétně u pláží Chiona, Itanos a Kato Zakros.

Windsurfing

2 centra: Freak Surfstation a Gone Surfing

  • Vítr – fouká skoro každý den, v hlavní sezóně je průměr 6 Beaufort a minimálně polovina dnů je 7+ Beaufort. Nejvíce používané plachty 4,5 – 5,3 a plováky okolo 100 L.
  • Vhodnost pro všechny styly – freeride, freestyle i malé vlny.
  • Teplota vody – v hlavní sezóně okolo 25°C, zatímco Kanárské ostrovy i v létě mají vodu sotva přes 20°C.
  • Prostředí – podobný vítr mají v hlavní sezóně i na Karpathosu nebo Sotaventu na Fuerte, ale revír na Karpathosu je vedle letiště, kde kromě windsurfingu nic není a Sotavento je de facto poušť s jedním hotelem, zatímco Palekastro leží v nádherné oblasti východní Kréty, která je vhodná i pro nesurfaře.

Vyhledávání aktuálních zájezdů na Krétu.